Share Now
Dantel Kumaş alanlar

Günümüzde karşımıza sıkça çıkan dantelin tarihi 16.yüzyıl’a ve Venedik sınırlarına dayanmaktadır. Dantel kumaş hiçbir kumaş ile mukayese edilmemelidir. Dantel kumaş alanlar göreceklerdir ki ana kumaş olmadan el işi tığ ve örgü desenli dokunarak kullanılarak kadının zarifliğini yansıtan bir kumaştır. Mevsim olarak 4 mevsime de uygundur. Giysilerin üzerinde de ev tekstilinde de çokça karşılaşırız. Genelde beyaz olarak kullanılan dantel kumaş alım satım karşımıza mekân içleri ve moda için renklendirilmiştir. Gelinliklerin üzerinde mutfak örtülerimizde muhakkak kullanımını görmüşüzdür. Siyah olarak da çiçekli biçimde de piyasada yerini almaktadır. Kadınlığın zarifliğini ortaya çıkaran dantel kumaşlar çoğu bölgemizde kadınlar tarafından ellerde de işlenmektedir. Bazı tülbent kenarlarında gördüğümüz motiflerde dantel sonucu ortaya çıkmaktadır.

Dantel Kumaş Çeşitleri

Örme Dantel: Boyut olarak bir alyansın içinden geçilebilecek kadar küçük olandır. Dantel kumaş alanlar yapacağı işleme göre boyutunu seçmelidirler.

Bant Dantel: Makine ya da el ile yapılma seçeneği vardır. Bant şeklinde olup daha sonrasında birleştirilip süslenme aşamasına geçilir.

Bobin Dantel: Bobin iletken tellerin yan yana veya üst üste sıralanmasıdır. Bobin dantelde birleştirilmesiyle bu tellerin meydana gelmektedir. Dantel kumaş alım satım yerlerinde bobin malzemeleri ile de karşılaşırız.

Yakın çevremizde makrome, tığ oyası, iğne oyası yapan kişiler görürüz. Bunlar danteller ile ortaya çıkmaktadır. Yaka, broş, perde, gelinlik, aplik, masa örtüleriyle kullanım yerleri artmıştır.

Dantel Kumaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dantel kumaşının diğer kumaşlardan ayırt edici farklılığı daha fazla seyrek örgü düzeni ve farklı türden dekoratif motifleridir. Dantel kumaş alanlar yıkama aşamasında bir sorunla karşılaşmazlar. Şeffaflığı ve yıkandıkça daha yumuşak olması kullanışı açısından uygundur. Kenarsız olarak da bulunan danteller monte aşamasında kolaylık sağlarlar. İstenirse sıcak su yardımı ile çekme yapılabilir. Karşımıza yatay ve dikey modeller ile çıkmaktadırlar. Doğal ışığı çok engellememesinden dolayı perde seçimleri için de uygundur. Dantel kumaş alım satım aşamasında kullanacağımız yeri söylememiz doğru seçim sağlayacaktır. Metre hesabı veya tek parça halinde de satılmaktadır. Dantel kumaşı kendimiz yapabildiğimiz gibi çok farklı kumaş satan yerlerden de temin edebiliriz.

Ortaköy Kumaş Alanlar

Ortaköy kumaş alanlar parça ya da toptan kumaş alı...

Gayrettepe Kumaş Alanlar

Gayrettepe kumaş alanlar sayesinde sizler de elinizdek...

Stok Kumaş Alınır

Stok kumaş, kişi ya da kurumlardan fazlalık olan ya da kullanılmayan kumaşları alarak onları geri dönüştürür. İstanbul merkezli olan firmamız kumaş satışı yapmak isteyen kişi ya da kurumlara hem yüz yüze hem de internet üzerinden hizmet vermektedir.

 

Stok Kumaş Logo

Tüm hakları saklıdır. © Stokkumas.com 2023.