Share Now
Kot kumaş alanlar

Kot(denim) kumaş 1873 yılında Amerika’da üretime başlamıştır. Levi Strauss ilk pantolonu çok ağır bir denimden üretmiştir. Dayanıklılık ve işlevsel olarak o zamanlarda bilinen bu tür kovboy, işçiler, çiftçiler için uygun görülmüştür. 18 yüzyılın sonlarında ‘kot pantolon’ hayatımıza girmiştir. 1950’li yıllarda kot pantolon furyası başlamıştır ve günümüze kadar geçerliliğini korumuştur. 1960’lı yıllarda seri üretime geçilip fermuarda eklenmiştir. Pamuk ve lifin bir araya gelmesiyle oluşur. Maliyet açısından ucuzdur. İp bükümü ve ringlerin birbirine geçmesiyle ortaya çıkar. Yumuşak dokusu vardır. Lif oranı düşük olan kot kumaşlarda renkte solma görülmektedir. Doğru yıkanış ve boyanın kullanımı önemlidir. Kot kumaş alanlar içerdiği malzemeye göre kullanımını sağlamalıdır.

Kot Kumaş Çeşitleri

Mavi Jean(blue jean): Çözgü ipliği mavi indigoya sahip olup atkı ipliği mavi pamuklu boyanmamış olan kaba kumaştır. Sadece jeanlerde kullanılmayıp spor giysilerde de kullanılmaktadır.

Siyah Jean Kumaş: İki şekilde üretilmektedir. İlk olarak iplik çözgüsü siyah, atkı kısmı boyanmamış olandır. İkinci olarak mavi jeanin siyah indigoya boyanması ile elde edilir. Boyandıktan sonra taş işlemi gerçekleştirilerek siyah renge ulaşılır. Kot kumaş alım satım sırasında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Streç(elastik) Jean Kumaş: İçinde esneyen iplikler bulunmaktadır ve taş yıkama için uygun değildir. Vücudumuzu tam olarak sarar ve esneme payı bulunur. Kot kumaş alanlar rahatlık açısından tercih etmektedir.

Ağartılmış Jean Kumaş: Klorla beraber solgun, çok açık, beyaz bir görüntüye sahiptir. Bu işlem kıyafet haline geldikten sonra yapılmaktadır.

Kot Kumaş Özellikleri

. Orijinal kotlar %100 pamuk içeriğine sahiptir. Dayanıklı olma sebebi dokunuş aşamasıdır. Gözle görülebilen çizgiler barındırmaktadır. Kot kumaş alanlar kumaşa dokunduğu anda o dayanıklılığı hissetmektedir.

. Genellikle 4 mevsim giyilebilir. En sık pantolon kullanımında görsek de etek, ceket, elbise, gömlek, şort olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kot kumaş alım satım piyasası ürün çeşitliliğinden dolayı canlıdır.

. Sentetik ip bulundurmadığından dolayı terletmez ve sağlık açısından saf halde ise yararlıdır. Fakat polyester denen kumaş kullanılıyorsa hava geçirmediğinden uzun süreli kullanımda sıcaklık hissi verdiğinden terletme yapabilir. Bu kumaş türünün kışın kullanılmasında yarar vardır. Kot kumaş alım satım yapan kişilerden özelliklerini sorarak temin etmeliyiz.

Poliviskon Kumaş Alanlar

Poliviskon kumaş Polyester ve Viskon kumaşlarının b...

Basma Kumaş Alanlar

Basma kumaş, sektörde emprime adıyla bilinir. Tanım...

Stok Kumaş Alınır

Stok kumaş, kişi ya da kurumlardan fazlalık olan ya da kullanılmayan kumaşları alarak onları geri dönüştürür. İstanbul merkezli olan firmamız kumaş satışı yapmak isteyen kişi ya da kurumlara hem yüz yüze hem de internet üzerinden hizmet vermektedir.

 

Stok Kumaş Logo

Tüm hakları saklıdır. © Stokkumas.com 2023.