Share Now
Organze Kumaş Alanlar

Organze kumaş diğer kumaşlara göre daha incedir ve sık değil seyrek dokunur. Ne ağır ne hafiftir bu nedenle muslin sınıfında yer almaktadır. Dokuma işlemi bittikten sonra asit bitim uygulanarak kalıcı duruma gelmektedir. Bu işlemle beraber hafif olan kumaş bir nebze sertleşerek yüzeyi katılaşır. Bazı kumaşlarda pamuk değil de monofilament sentetik lifler kullanılır. Bu maliyeti arttırmaktadır. Organze kumaş alanlar içeriğine ve maliyet boyutuna muhakkak bakmalıdırlar. Eskiden sadece ipekten elde edilen kumaş günümüzde naylon ve polyester ile de üretilebilmektedir. Giyim sektöründe karşımıza gece elbiseleri, özel iç giyim kıyafetleri, şallar, kostümler organze tül ve perde yapımında çıkmaktadır. Organze kumaş alım satım kullanacağımız parçaya göre değişmektedir.

Organze Kumaş Özellikleri

. Organze kumaşın kalitesi ipliğin inç (delik) başına olmasıyla belirlenir. HPI derecesi olarak bilinir ve ne kadar yüksekse kumaş da o kadar kaliteli olmaktadır.

. Genellikle makine dokuması ile yapılır. Elle dokunan organze kumaşı bulmak daha zor ve maliyetlidir.  Organze kumaş alanlar seçimini kullanacağı parçaya göre belirlemelidir.

. Yüksek hava alabilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden ısıyı tutmamaktadır.

. Görünüş bakımından parlaktır ve bakıldığında yanarlı dönerli bir görüntü vermektedir. Dökümlü olmadığından sert kullanım alanları bulunmaktadır. Gelinliklerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Organze kumaş alım satım esnasında bize kullanacağımız yere göre seçimler sunulacaktır.

Organze Kumaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Organze kumaşın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kristal, işlemeli, ayna, ezilmiş olarak sınıflandırılabilir. Bu çeşitlerin ortak noktası yıkanma aşamasıdır. Kuru temizlemeye verilmesi en uygun yöntemdir. Fakat ev ortamında yıkanacak ise organze kumaş alanlar muhakkak çitilemeden elde sıcak su ve sabun yardımıyla yıkanmalıdır. Kuruma aşamasında tam kurumasını beklemeden hafif nemli şekilde almalıyız. Çamaşırlığa katlayarak değil bir askıya düz şekilde asmalıyız. Organze kumaş alım satım piyasada en iyi şekilde satılsa da kullanım ve yıkama aşamasında kumaşa tüketici zarar verebilmektedir. Bu kumaştan değil kullanım talimatının yanlış uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Organze kumaşlardan elde edilen çiçek motifleri çoğu ev aksesuarında yer almaktadır. Fiyatı metre başı veya parça başına bağlı olarak değişmektedir.

Müslin Kumaş Alanlar

Günümüzde müslin kumaş alanlar pamuktan yapılmı...

Trençkot Kumaş Alanlar

Kumaş seçenekleri arasında en çok tercih edilen tr...

Stok Kumaş Alınır

Stok kumaş, kişi ya da kurumlardan fazlalık olan ya da kullanılmayan kumaşları alarak onları geri dönüştürür. İstanbul merkezli olan firmamız kumaş satışı yapmak isteyen kişi ya da kurumlara hem yüz yüze hem de internet üzerinden hizmet vermektedir.

 

Stok Kumaş Logo

Tüm hakları saklıdır. © Stokkumas.com 2023.